Official selection winners Summer 2022

BEST OF FEST – FEATURE

THE HAPPINESS THEOREM

AWARD OF EXCELLENCE

LUCA FORTINA

BEST OF FEST – SHORT

COULD YOU PLEASE REPEAT THAT

Minnie Nguyen

AWARDS OF EXCELLENCE

BEST DRAMA SHORT

Delilah

Nika Agiashvili

BEST SCI FI SHORT

SOLUS

JONATHAN BROOKS

ADD

BEST HORROR SHORT

ECHOES

GARRICK FOXX, NATASHA MAKI

ADD

BEST COMEDY/DRAMEDY SHORT

TACO KILLER

ALEJANDRO ANSOLEAGABEST EXPERIMENTAL SHORT

BEST MUSIC VIDEO

ELECTRIC EYES

HOMAYOON MARCUS HAME

ELIMINATE BEST SCREENPLAY SHORT

BEST SCREENPLAY FEATURE

THE HAPPINESS THEOREM

LUCA FORTINO

BEST FEATURE FILM ALL GENRE

SILENCED TREE

FAYSAL SOYSAL

UNDER ADDITIONAL CATEGORIES

ELIMINATE BEST DIRECTOR SHORT

BEST DIRECTOR FEATURE

HOME AWAY

Oliver Yan

BEST DIRECTOR DOCUMENTARY FEATURE

THE RACE EPIDEMIC

TONY SHYU

ADD

BEST DOCUMENTARY SHORT

LAND OF THE FREE:  OUT OF THE SHADOWS

James Ganiere

ADD

BEST EDITING

LISTEN TO ALPHA

IAN ISOM, ALPHA

ELIMINATE

BEST FIRST ITME FILMMAKER

ADD

BEST ACTRESS

ADALYNN

SYDNEY CARVILL

BEST ACTOR

ARSI NAMI

AION

BEST CHILD ACTOR

THE HAPPINESS FEATURE

ANTONIO TANCREDI CADILL

ELIMINATE BEST FOREIGN SHORT

ELIMINATE BEST WOMAN FILMMAKER – SHORT

ELIMINATE BEST WOMAN FILMAKER FEATURE

 

AWARDS OF PRESTIGE

 

ADD

BEST COMEDY/DRAMEDY

Pulp Friction

Tony Olmos Mark Atkinson

 

ADD BEST FIRST DIRECTOR FEATURE

ADALYNN

JAKE BYRD

 

ADD

BEST FEATURE COMEDY

AIN’T WE GOT FUN

DAVID ALAN RUBEN

 

ADD

BEST CHOREOGRAPHY

WATER SPIRIT

CHERIE CARSON

 

ADD BEST FOREIGN SHORT

DEAR BROTHER

NEED NAME HERE

 

ADD

BEST DOCUMENTARY SHORT

TAPU TE RANGA MARAE

VANESSA PATEA

 

ADD

BEST DIRECTOR, DOCUMENTARY SHORT

TAPU TE RANGA MARAE

VANESSA PATEA

 

ADD BEST LBGT

LOVE WITHOUT FEATURE

JUAN JOSE FRAUSTO

 

ADD BEST EDITING

ELECTRIC EYES

HOMAYOON MARCUS HAME

 

ADD ORIGINAL MUSIC

ELECTRIC EYES

HOMAYOON MARCUS HAME

 

ELIMINATE

BEST MUSIC VIDEO

BEST SCREENPLAY FEATURE

PAYBACK IN MANILA

VIRGINIA TRAVERS, CV HERST, TOM WALSH

BEST DIRECTOR DOCUMENTARY FEATURE

JAMES MATTHEW STORM

THE ELECTRIC CYCLE RACING LEAGUE

BEST FIRST TIME FILMMAKER

ADALYNN

JAKE BYRD

ELIMINATE

BEST FEATURE FOREIGN FILM

AWARDS OF MERIT

 

 

BEST DRAMA SHORT

THE AFTERMATH

Lachelle Joy Hunt

 

 

 

BEST SCREENPLAY FEATURE

AMERICAN SUPERSTAR

ROBERT D TOLZ

 

 

ADD

BEST FEATURE FILM

ADALYNN

JAKE BYRD

 

ADD

FIRST TIME FILMMAKER

ONE DAY WITH DOCTOR SERGIO

ROXANNE (OXANA) PHOENIX (KRISS)

 

ADD

BEST COMEDY/DRAMEDY

THE DESERT KING

LEV MERGIAN

 

ADD

BEST FOREIGN SHORT

JOPEL

CLIFTON ABUAN

 

ADD

BEST EXPERIMENTAL SHORT

THE BLIND SWIMMER

OLARIU JULIAN

 

ADD BEST DOCUMENTARY SHORT

IRIC

SANDRA TAMKIN

 

ADD BEST HORROR SHORT

PLEDGE

ARIEL K HARRIS

 

ADD

BEST FEMALE FILMMAKER

PLEDGE

ARIEL K HARRIS

 

ADD

BEST STUDENT COMEDY SHORT

CLOCHE

DIANA MIAO

 

ADD

BEST SCREENPLAY SHORT

AGAIN, MAMA

GEQI LI

HONORABLE MENTION

 

 

ELIMINATE ALL THERE NOW AND REPLACE BELOW

 

BEST SCREENPLAY

A SIRENS SWEET WHISPER

NEED NAME

 

FIRST TIME FILMMAKER

MINERS CANDLE

MANUELA SCHNEIDER

 

BEST ORIGINAL MUSIC

RIGGED

MATT ZODROW

 

BEST DIRECTOR DOCUMENTARY SHORT

THE AFGHAN INTERPRETER

SANDRA Vidrequin

 

BEST DRAMA SHORT

PEDRO

JEZRAEL GANDARA

 

GRAND JURY AWARDS

 

ELIMINATE WHAT IS THERE NOW AND ADD

 

BEST CHILD ACTOR

Aadan Garcia

AION